Finsa logo
Finsa logo

Millised ettevõtted tulevad kriisist välja võitjana?

Koroonakriis on paljud ettevõtted viinud rahaliselt äärmiselt keerulisse seisu. Võtmesõna on likviidsus. Mitte ühtegi ettevõtet ei jäta see kriis puudutamata – mõju on kas otsene (sundpuhkus, turu või turustuskanali kokku kukkumine) või kaudne (tasumata arved, vähenenud nõudlus vms).

Kriis tabas meid kõiki ootamatult, keegi ei ole valmistunud. Keegi meist ei tea, kui kaua see veel kestab, kui suur selle mõju olema saab ja kui ruttu me sellest taastume.

Iga kriis toimib teatud mõttes turu korrastamisena – tugevamad jäävad ellu ja saavad veel tugevamaks; nõrgemad peavad alla vanduma.

Kuidas likviidsust säilitada?

Jah, kõigepealt sügavad taskud, aga neid on vähestel. Ka kõige konservatiivsema riskijuhtimisega ettevõtted ei hoia mitme kuu varu pangaarvel. Tavaolukorras on see lihtsalt raiskamine.

Teiseks, kiire reageerimine - järgnevate sammude tempo ja asjakohasus. Nüüd ja kohe tuleb kriitilise pilguga üle vaadata oma ettevõte ja määrata pikaajalise ellujäämise jaoks hädavajalik (tooted, tegevused, inimesed, muud ressursid). Tuleb panustada sellele, et jätkuks raha kõige olulisema hoidmiseks.

See tähendab, et vaja on koostada PLAAN. Sisuline, agiilne ja teostatav. Numbriline. Kiire ja konkreetne tegevuskava, mis on suunatud jätkusuutlikkusele. Sellise plaaniga on võimalik saada tuge pankade ja riigi poolt.

Kuidas taotleda Kredexi käendust?

Riik on tulnud välja tööturumeetmetega, mis annavad esimese väikese leevenduse.

Kommertspankade poolt Eesti ettevõtetele antud laenude maht veebruari lõpu seisuga on ca 9,3 miljardit eurot. Riik on lubanud tulla appi ning on suurendamas Kredexi käenduste limiiti ühe miljardi euro võrra. Lisaks on tekkimas Kredexil käibelaenude andmiseks ressurss 500 miljonit eurot ning investeerimislaenude andmiseks 50 miljonit eurot.

Selge on see, et need tööturumeetmed ja täiendavad laenumahud ei ole piisavad. Raha saavad need, kellel on adekvaatne PLAAN ja kellel lisaraha aitab kriisi üle elada.

Kui Sinu ettevõttel on hea ja toimiv laenusuhe mõne pangaga, siis kindlasti kiireim ja lihtsam viis on kriisi üleelamiseks vajalikku rahastust taotleda oma kodupangast. Kui seda ei ole, siis tuleb see suhe luua ja/või loota Kredexi meetmetele.

Aitame pangale ja Kredexile esitada laenuplaani

Oleme Finsa meeskonnaga valmis tulema appi, et OPERATIIVSELT aidata Sinu ettevõttel ellujäämisplaan läbi mõelda, kirja panna ja pankadele ja Kredexile esitamiseks sobivasse vormi panna. Samuti aitame suhelda pankade ja Kredexiga.

Helista juba täna – mõtleme koos Sinu plaani läbi ja astume samme, et just sinu ettevõte sellest võitjana välja tuleks. Koos on kiirem ja tulemuslikum.

Veel postitusi

crossmenuarrow-down