Finsa logo
Finsa logo

Raamatupidamine on tüütu kohustus ega lisa väärtust?

10. aug. 2021

Üldiselt nõus! Küll aga võib asjatundmatus ja pealiskaudsus raamatupidamises viia olulise väärtuse vähenemise ja tuleviku väljavaadete blokeerimiseni.

Ettevõtet asutades mõtled sa eelkõige kulude kokkuhoiule ning palud tuttaval tädil oma raamatu ära pidada või proovid ise kätt? See lahendus on ilmselt parim, kui sinu eesmärk ei ole kasvada ja plaanid oma äri üksi ajada.

Kui kasvad, tekivad varem või hiljem küsimused ettevõtte väärtusest, erinevate tegevuste mõõtmisest, investeeringute tasuvusest, motivatsiooni- ja optsiooniskeemide ülesehitusest ning maksustamisest jne jne.

Kasvamisel vajad sa partnereid. Partnerite kaasamisel on vaja varasemate perioodide aruandeid. Aruannete kvaliteet ja seal sisalduvate numbrite läbimõeldus ning kajastamise loogikad loovad või rikuvad usaldust võimalike finantseerijatega.

Aruannete tagantjärele muutmine on võimalik, aga see on ebaefektiivne ja usaldusele halvasti mõjuv.

Ehk siis tark on asju kohe algusest peale õigesti tehaJ

Toon mõned näited.

  1. Kulu vs investeering. Kui sa investeerid hoonetesse, seadmetesse või tarkvarasse (sealhulgas oma töötajate poolt loodud pika elueaga projektid), siis tehtu kajastamine põhivarana võimaldab investeerimisperioodil kasumlikkust kõrgemal hoida. Ettevõtte väärtuse määramise juures on kasumlikkus võtmenäitaja ...
  1. Kasumlikkus ja sealtkaudu omakapitali tase on oluline ka näiteks erinevatele toetusmeetmetele ligipääsu saamiseks.
  1. Samuti soovid sa tõenäoliselt olla võimeline kokku lugema, kui suuri investeeringuid sa oma uue toote lansseerimiseks teinud oled. Sa ei taha, et nt tarkavara arendus- ja hoolduskulu oleks kõik ühes potis.
  1. Uute töötajate kaasamisel soovid üles ehitada motivatsiooniskeemi, kus on määratud selged mõõdikud näiteks osalusoptsioonide saamiseks. Mõõdikud peavad olema üheselt arusaadavad ja lihtsalt mõõdetavad, et oleks võimalik optsioon maksuefektiivselt vormistada.

Finsa tiim on suure kogemusega; oskame ette näha sinu tulevikuvajadusi. Suuname sind kohe jätkusuutlikule rajale – raamatupidamine ja finantsid peavad toetama sinu äri, mitte sulle kunagi takistuseks saama.

Veel postitusi

crossmenuarrow-down