Ettevõtte minimaalse netovara nõue on reegel, mida tasub tähele panna. Vastasel juhul riskid manitsevate kirjade saamisega äriregistrist, kõige hullemal juhul ka ettevõtte sundlõpetamisega. Räägime natuke, mida teha juhul, kui nõude täitmisega on probleeme ja kuidas tagada, et valitud lahendus ka päriselt töötaks.
Kuigi 2023. aasta äriseadustiku muudatusega kadus minimaalse osakapitali nõue, jäi kehtima ettevõtte minimaalset netovara (ehk omakapitali) puudutav: see peab olema vähemalt pool osa- või aktsiakapitalist. Juhul, kui netovara on lubatust väiksem, on äriseadustik ette kirjutanud ka 4 lahendust, mille vahel osanikud valima peavad:
Kuigi seadus jätab tõlgendamisruumi, mõistetakse “muude abinõude” all tavaliselt ettevõtte vabatahtliku reservi loomist / suurendamist.
Vabatahtlik reserv on Finsa hinnangul optimaalne ja paindlik viis netovara nõude täitmiseks. Mis peamine - see lahendab probleemi. Ning kui omakapital tulevikus suureneb, saab vabatahtliku reservi uuesti välja maksta ning seda ei maksustata mitte kui dividendi, vaid kui aktsia/osakapitali vähendamist (ehk siis sissepandud kapitali ulatuses ei maksustata).
Paljud ettevõtjad kasutavad finantseerimiseks omanikulaene; ka nende laenude ning kogunenud intresside arvelt on võimalik vabatahtliku reservi loomine.
Samas paneme südamele, et tegemist ei ole “lihtsa” lahendusega. Vabatahtliku reservi loomine on küllaltki nüansirohke protsess, mis vajab kindlasti kõrvale pädevat tuge - asjatundmatu tegutsemine võib heal juhul probleemi lahendamata jätta ja halval juhul seda veelgi süvendada.
Vabatahtlikku reservi moodustades tuleb kindlasti silmas pidada järgmist:
Kui see kõik kõlab Sulle lihtsalt, ootame sind Finsasse tööle.
Kui mitte ning Sinu ettevõte vajab tuge vabatahtliku reservi loomisel, võta meiega ühendust - aitame sind kõigega, alates raamatupidamise korrastamisest ja lõpetades ettevõtte põhikirja sõnastusega.